Leasing czy wynajem samochodu - co lepsze? Porównanie
Leasing czy wynajem samochodu - co lepsze? Porównanie

Leasing czy wynajem samochodu – co lepsze? Porównanie

10 lutego, 2023

Wynajem czy leasing samochodu? Wiele osób pracujących na zasadach swojej własnej działalności gospodarczej zadaje sobie właśnie to pytanie. Co się bardziej opłaca? Jakie są zalety i wady każdego rozwiązania? Jeśli Państwo również się nad tym zastanawiają, to postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego, czym różnią się: wynajem długoterminowy i leasing operacyjny oraz finansowy.

Czym jest leasing samochodu?

Najprościej rzecz ujmując, leasing samochodu zakłada, że leasingodawca udostępnia pojazd leasingobiorcy na określonych w umowie warunkach. Jest to forma umowy cywilnoprawnej, która polega na tym, że w zamian za udostępnienie samochodu, klient zobowiązany jest do płacenia rat zgodnie z określonym harmonogramem oraz w ustalonych wysokościach.

Przez cały okres trwania umowy leasingu operacyjnego lub finansowego właścicielem pojazdu pozostaje firma leasingowa, a klient, któremu samochód został udostępniony, staje się jego jedynym użytkownikiem.

Zalety leasingu samochodu

Jakie korzyści płyną z umowy leasingu, a także co może zyskać przedsiębiorca, decydując się na taki rodzaj użytkowania samochodu? Poniżej przedstawiamy największe zalety leasingu dla naszych klientów.

 • Możliwy wykup samochodu po zakończeniu umowy leasingu, często nawet za symboliczną kwotę,
 • koszt leasingu i wpłaty własnej, a także wykupu samochodu jest często niewiele wyższy niż koszt samego pojazdu,
 • odkup pojazdu odbywa się w ramach ustalonej wcześniej wartości końcowej samochodu,
 • w przypadku leasingu podobnie, jak przy zdecydowaniu się na najem długoterminowy klient ma prawo wrzucić w koszty uzyskania przychodu comiesięczne raty leasingowe.

Jak widać klasyczny leasing stanowi ciekawą i atrakcyjną opcję dla przedsiębiorców, którzy zastanawiają się nad zakupem auta dla siebie lub na potrzeby działalności gospodarczej. Zamiast inwestować duże pieniądze na start, by zakupić firmowy pojazd, warto rozłożyć płatności w formie wygodnych rat leasingowych.

Wady leasingu samochodu

Czy leasing samochodów może mieć jakieś wady? Naszym zdaniem, jak wszystko, taka opcja ma swoje plusy i minusy. Chociaż korzyści zdecydowanie przewyższają zalety, warto jednak wspomnieć o tym, jakie są wady leasingu.

 • Nieco większa wysokość raty (niż w przypadku najmu) – szczególnie gdy niski jest początkowy udział własny,
 • opłaty związane z użytkowaniem samochodu i koszty eksploatacyjne pojazdu, a także ubezpieczenie czy wymiana opon są w pełni po stronie leasingobiorcy,
 • przebieg samochodu nie ma wpływu na wysokość rat, co podobnie jak kwestia własności pojazdu może być postrzegana jako wada oraz jako zaleta – wszystko zależy od wysokości przebiegu,
 • pojawia się nieco więcej formalności niż w przypadku najmu długoterminowego.

W przypadku leasingu zalet mamy o wiele więcej niż wad, co z pewnością wielu klientów skłoni do wybrania właśnie takiej opcji finansowania wydatków związanych z transportem w firmie.

Kto zyska wybierając leasing samochodu?

W przeciwieństwie do wynajmu długoterminowego, na leasingu zyskają wszystkie osoby, które cenią sobie swobodę w korzystaniu z pojazdu. Przy leasingu nie trzeba patrzeć na limit kilometrów i gimnastykować się, żeby go nie przekroczyć.

W przypadku leasingu operacyjnego oraz finansowego zyskają na nim wszyscy, którym zależy na użytkowaniu auta, a następnie jego wykupie za symboliczną wartość. Osoby korzystające z leasingu nie mają zatem poczucia, że po opłacie wstępnej i systematycznym regulowaniu opłat rat, zostaną z niczym, ponieważ samochód w łatwy sposób stanie się ich własnością.

Czym jest wynajem samochodu

Wynajem długoterminowy przypomina trochę abonament samochodowy, można powiedzieć nawet, że to forma leasingu all inclusive. Płacimy co miesiąc jedną stałą ratę i korzystamy z wynajmowanego pojazdu jak ze swojego. Analogicznie jak z wynajmowaniem mieszkania.

Z całą pewnością wynajem długoterminowy jest maksymalnie elastyczną formą finansowania samochodu firmowego i wygodną opcją dla zabieganych przedsiębiorców.

Zalety wynajmu samochodu

W przypadku wynajmu długoterminowego możemy mówić o szeregu zalet. Jakie są zatem największe korzyści płynące z umowy najmu?

 • Możliwość częstszej wymiany auta na nowe,
 • niższa miesięczna rata – jednak warto tu zaznaczyć, że osoba wynajmująca spłaca w formie rat zazwyczaj tylko sumę odpowiadającą utracie wartości auta, czyli tak naprawdę różnicę pomiędzy początkową ceną zakupu a wartością pojazdu przy zakończeniu umowy najmu długoterminowego,
 • wygoda – nie trzeba martwić się o wymianę opon, koszty serwisu, a nawet o auto zastępcze w przypadku problemów z wynajmowanym pojazdem – w zależności od warunków, jakie gwarantuje nam umowa najmu,
 • minimum formalności przy podpisywaniu umowy – wystarczy wpis do CEIDG, dowód osobisty i prawo jazdy,
 • zazwyczaj klient może wysokość raty wrzucić w koszt uzyskania przychodu w swojej firmie.

Jak widać, o wynajmie długoterminowym możemy mówić w większości w samych superlatywach. Z pewnością jest to opcja dla wszystkich osób, które cenią sobie wygodę, spokój i nie chcą zaprzątać sobie głowy sprawami związanymi z eksploatacją pojazdu.

Wady wynajmu samochodu

Jednak, jak wszystko, wynajem długoterminowy ma również wady. Co może wpływać negatywnie na decyzję przedsiębiorcy w przypadku wynajmu długoterminowego?

 • Konieczność przestrzegania limitu kilometrów, by uniknąć dodatkowych opłat,
 • możliwość wykupu jest w tym przypadku mniej opłacalna, ponieważ cena za wykup wynosi często kwotę obecnej wartości rynkowej samochodu,
 • właścicielem pojazdu w całym okresie umowy najmu jest firma wynajmująca, co jednak dla jednych będzie wadą, a dla innych zaletą.

Warto zastanowić się nad wszystkimi za i przeciw przed podjęciem ostatecznej decyzji i wyborem: wynajem długoterminowy czy leasing.

Kto zyska wybierając wynajem samochodu?

Wynajem długoterminowy to opcja, na której zyskają wszystkie osoby ceniące sobie przede wszystkim wygodę. Płacimy tutaj tylko za możliwość korzystania z komfortowych samochodów, a jedyne, o co musimy się martwić to opłacenie raty i tankowanie.

Wynajmem długoterminowym powinni zainteresować się wszyscy przedsiębiorcy, którym nie zależy na finalnym wykupie samochodu, a chcą jedynie użytkować wysokiej klasy auto w jak najlepszej cenie. To opcja również dla osób, które lubią często zmieniać samochody i nie przywiązują się do nich.

Czym się różni leasing od wynajmu samochodu?

Jedną z największych różnic jest kwestia dbania o samochód – czyli serwisowanie, naprawy i ubezpieczenie. W przypadku leasingu są one po stronie klienta, natomiast jeśli chodzi o najem długoterminowy wszystkie powyższe sprawy leżą w gestii firmy, od której klient wynajmuje auto.

Kolejnymi różnicami są kwestie własności pojazdu, wysokości rat, konieczności rozliczenia przebiegu czy możliwości odkupu auta oraz jego ceny dla klienta w tym właśnie momencie.

Leasing czy wynajem samochodu – porównanie

Przedstawiamy krótkie porównanie klasycznego leasingu i wynajmu długoterminowego. Najważniejsze różnice zawarliśmy w tabeli.

tabela leasing operacyjny i najem długoterminowy

Jak widać, wynajem długoterminowy oraz leasing operacyjny, czy finansowy, chociaż mają podobną formę, różnią się od siebie dość znacząco. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji rozważyć wszystkie za i przeciw.

Wynajem czy leasing samochodu? Najlepiej z pomocą naszej firmy SimplyCar4You

Jeśli zależy Państwu, aby samochód, z którego będą Państwo korzystać, był atrakcyjny, zadbany i najwyższej jakości, zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy. W SimplyCar4You wsłuchamy się dokładnie w Państwa oczekiwania i możliwości, a następnie dobierzemy auto, a także ofertę finansowania, skrojone na miarę.

Każdego klienta traktujemy indywidualnie, ponieważ każdy z nich ma inne pytania, marzenia oraz prowadzi inny rodzaj działalności gospodarczej. Naszym zadaniem jest dopasować ofertę tak, by spełniła wszystkie oczekiwania i była jak najlepszą opcją dla danej osoby oraz firmy.

Zadowolenie naszych klientów jest dla nas najważniejsze i staramy się temu sprostać każdego dnia. Nasz zespół zadba o to, aby oferta, którą Państwo wybiorą, bez względu na to, czy zainteresujecie się Państwo wynajmem długoterminowym, czy też leasingiem, była komfortowa, bezpieczna i optymalna.

Kategorie

Najnowsze wpisy

Najważniejsze są oczekiwania Klienta. Nasz zespół potrafi je spełniać. Proponujemy najlepsze ceny na rynku, znając doskonale branżę motoryzacyjną, jesteśmy w stanie dostarczyć Państwu samochody w najlepszych możliwych rabatach oraz terminach produkcyjnych. Zapraszamy!
Copyright © 2022. All rights reserved.