Umowa leasingu - w jakich okolicznościach można ją wypowiedzieć?
Umowa leasingu - w jakich okolicznościach można ją wypowiedzieć?

Umowa leasingu – w jakich okolicznościach można ją wypowiedzieć?

28 stycznia, 2023

Leasing to najlepsze możliwe rozwiązanie, które pozwoli sfinansować samochód bez konieczności kupowania go. Jednak zdarza się tak, że przedsiębiorca chce zrezygnować, wypowiedzieć lub rozwiązać umowę leasingu. Czy to w ogóle możliwe?

Leasing, a wypowiedzenie umowy

Leasing obok kredytu czy wynajmu długoterminowego to jedna z najczęściej wybieranych metod przez przedsiębiorców. Jednak co zrobić w sytuacjach losowych, kiedy Twoja firma straci swoją płynność, zostanie zamknięta lub z innych powodów jako przedsiębiorca będziesz chciał zrezygnować z leasingu?

Zerwanie umowy, mówiąc najprościej to nie taka łatwa sprawa. Jednak jest kilka sposobów, które umożliwiają zaprzestanie spłaty rat. Najczęściej stosowana to: wypowiedzenie umowy leasingu.

Zacznij od przeczytania umowy. W niej zawarte są wszystkie niezbędne informacje oraz najważniejsza czy wypowiedzenie umowy jest możliwe obustronnie, czy tylko podmiotowi, który podpisał z Tobą umowę. Standardowo stosuje się możliwość, że umowę może wypowiedzieć zarówno leasingobiorca, jak i leasingodawca.

Tutaj również pojawiają się pierwsze problemy. Wszystkie formalności związane z umową opisane są w kodeksie cywilnym w art. 709, jednak w artykule nie ma najważniejszych rzeczy: kosztów. Dlatego każdy podmiot finansujący nasz samochód ma prawo samodzielnie ustalić ich wysokość.

Czy wypowiedzenie umowy leasingu jest korzystne?

Odpowiadając na pytanie „Umowa leasingu – w jakich okolicznościach można ją wypowiedzieć?” – MOŻNA, ale… Są jednak pewne konsekwencje. Konsekwencje finansowe. W zależności od podmiotu finansującego mogą składać się na to np. żądanie uiszczenia wszystkich niezapłaconych rat leasingu, czyli pełne rozliczenie.

Wypowiedzenie równa się oddanie samochodu oraz jednorazowa, natychmiastowa spłata zaległych i przyszłych rat. Dlatego warto zwrócić się do specjalistów, którzy od początku przygotują model finansowania w taki sposób, aby zniwelować ewentualne ryzyko.

Doradcy SimplyCar4you radzą:

Rozwiązanie problemu z leasingiem można rozpatrzeć na kilka możliwych sposobów:

  • Renegocjacja umowy leasingu
  • Cesja leasingu
  • Podnajem leasingowanego samochodu
  • Wykup leasingowanego samochodu

Nasi specjaliści zawsze szukają najlepszego możliwego wyjścia z sytuacji, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Dlatego tak ważne jest, aby na etapie oferty zweryfikować wszystkie możliwe scenariusze i dobrać najlepszy model finansowania.

Kategorie

Najnowsze wpisy

Najważniejsze są oczekiwania Klienta. Nasz zespół potrafi je spełniać. Proponujemy najlepsze ceny na rynku, znając doskonale branżę motoryzacyjną, jesteśmy w stanie dostarczyć Państwu samochody w najlepszych możliwych rabatach oraz terminach produkcyjnych. Zapraszamy!
Copyright © 2022. All rights reserved.